Ból głowy – rodzaje i przyczyny

arkmedic Blog

Ból głowy to zdecydowanie najczęściej odczuwana przez ludzi dolegliwość. Dodatkowo istnieje wiele czynników, które mogą determinować wystąpienie bólu. Warto pamiętać, że nie zawsze jest to objawy bardzo poważnej choroby, co nie znaczy jednak, że dolegliwość tę należy lekceważyć.

Rodzaje bólu głowy

Bóle głowy dzieli się na dwie podstawowe kategorie: bóle głowy pierwotne (samoistne), do których zaliczamy migrenę, klasterowy ból głowy i napięciowy ból głowy oraz ból głowy wtórny, czyli wywołany różnymi chorobami. Za przyczynę występowania pierwotnego bólu głowy uważa się zmiany w naczyniach lub nerwach, a także nieprawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników. Nie są one spowodowane zmianami strukturalnymi w mózgu. W przypadku wtórnego bólu głowy za przyczynę powstawania uznaje się przemieszczanie, ucisk lub pociąganie struktur wewnątrzczaszkowych – dużych naczyń żylnych, tętnic, opon. Może on także wynikać z patologicznych zmian, które pojawiły się w zatokach żylnych mózgu, a także z powodu uszkodzenia okostnej lub kości czaszki. Dziś przyjrzymy się bliżej pierwszej kategorii, czyli pierwotnym (samoistnym) bólom głowy.

Migrena

Migrenowe bóle głowy należą do jednej z najczęściej występujących chorób układu nerwowego.

W przypadku występowania migreny u pacjenta pojawia się napadowy ból głowy, a pomiędzy napadami nie występują zazwyczaj żadne inne dolegliwości. Do najczęściej występujących rodzajów migren należą migrena bez aury i migrena z aurą.

W przypadku migreny bez aury nagle pojawia się ból głowy o średniej mocy lub bardzo silny, przeważnie tętniący/pulsujący. Zazwyczaj obejmuje połowę głowy – lewą lub prawą, ale może też dotyczyć całej głowy. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności i wymioty, światłowstręt, zła tolerancja hałasu i zapachów. Dodatkowo ruch i aktywność fizyczna powodują nasilenie dolegliwości.

Z kolei w przypadku występowania migreny z aurą napad w postaci takiej, jak opisany w poprzednim akapicie poprzedza pojawienie się tak zwanej aury, czyli najczęściej pojawienia się błyszczącej, drgającej plamy w polu widzenia, czasem ubytku pola widzenia. Trwa to kilka minut i pojawia się zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut przed wystąpieniem bólu.

Napady migreny trwają od kilku do nawet 72 godzin, występują z różną częstotliwością – od kilku w roku do kilku w miesiącu i różnią się nasileniem. Podczas lekkiego napadu zostaje zachowana, choć zmniejszona zdolność do pracy oraz wykonywania codziennych aktywności, w czasie trwania napadu o średniej mocy zdolności do pracy zostają w znacznym stopniu upośledzone, a w przypadku ciężkiego napadu wykonywanie codziennych czynności w ogóle nie jest możliwe. Napady pojawiają się spontanicznie, choć czynniki takie jak stres, zmiana pogody, podróż, zaburzenia rytmu snu, niektóre pokarmy, napoje i leki mogą je prowokować.

Napięciowy ból głowy

Ból głowy typu napięciowego jest najbardziej rozpowszechniony i występuje przeważnie u kobiet. Jest odczuwany jako tępy, uciskowy ból o niezbyt silnym natężeniu. Obejmuje całą głowę lub jest umiejscowiony w czole, skroniach lub części potylicznej. W przeciwieństwie do migreny nie ma charakteru napadowego, ale pojawia i nasila się powoli. Napięciowe bóle głowy trwają kilka godzin, ale też kilka dni, czy nawet tygodni, następnie ustępują i znów się pojawiają.

Bólom głowy typu napięciowego sprzyjają przede wszystkim stres i silne emocje. Ten typ dolegliwości bólowych występuje też u osób cierpiących na nerwice.

Klasterowy ból głowy

Klasterowe bóle głowy występują dość rzadko. Mają charakter napadowy, a ból ma bardzo dużą intensywność. Umiejscowiony jest po jednej stronie głowy, w okolicy oczodołu, czoła i skroni. Dolegliwościom bólowym towarzyszą łzawienie i zaczerwienienie oka, obrzęk powieki, wyciek surowiczy z nosa lub uczucie jego zatkania oraz objaw Hornera, a także pobudzenie, które sprawia, że podczas napadu pacjenci najczęściej chodzą. Ból trwa od kilku minut do około 3 godzin, może pojawiać się kilkakrotnie w ciągu doby – szczególnie w nocy i często o tej samej porze. Po kilku lub kilkunastu tygodniach napady samoistnie ustają i pojawia się okres remisji trwający od kilku tygodni do nawet kilkunastu lat.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli bóle głowy pojawiają się u Ciebie często, są bardzo silne lub po prostu Cię to niepokoi warto skonsultować się z lekarzem. Możesz wybrać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub internisty, którzy po przeprowadzeniu wywiadu i badań pokierują Cię dalej do specjalisty lub samodzielnie wybrać się do NEUROLOGA W ARKMEDIC znajdziesz specjalistów z dziedziny NEUROLOGII, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem bólu głowy.