USG Ciąży marcin

W Arkmedic USG CIĄŻY wykonujemy aparatem USG GE Voluson S6 – jest to urządzenie dedykowane między innymi diagnostyce w zakresie ginekologii i położnictwa. Doskonała rozdzielczość pozwala na precyzyjną i prawidłową ocenę podczas badania.

USG CIĄŻY umożliwia rozpoznanie nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w prawidłowej ciąży powinno się wykonać je trzy razy – w I, II i III trymestrze.

Badanie jest w pełni nieinwazyjne oraz bezpieczne dla dziecka.

USG I trymestru "genetyczne" przezierność karkowa (NT) - wykonywane między 11 a 14 tygodniem.

Wstępnie ocenia wszystkie narządy płodu, wieku ciążowego, ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych.

USG I trymestru pozwala wykryć anomalie w budowie płodu, a także ocenić czynność serca płodu (FHR), gdy zarodek wynosi min. 5 mm. Dodatkowo ginekolog może ocenić kosmówkę, kość nosową (NB) oraz przezierność karkową (NT). Jest też ważnym elementem badań przesiewowych w kierunku wad genetycznych.

Przezierność karkowa (NT) oceniana w I trymestrze ciąży, to nagromadzenie płynu w okolicy karku płodu. Jego ocena jest możliwa od 11 do 13 tygodnia i 6 dnia ciąży – poprzez badanie USG.

Badanie przezierności karkowej pozwala na weryfikację wystąpienia zespołu Downa, braku kości nosowej oraz innych wad genetycznych takich jak zespół Patau lub zespół Edwardsa.

Badanie przed 11 tygodniem lub po 14 tygodniu ciąży nie daje miarodajnych wyników.

Badanie jest całkowicie nieszkodliwe dla płodu.

USG II trymestru - czyli tzw. USG połówkowe - wykonywane jest między 18 a 22 tygodniem ciąży- ze szczególnym uwzględnieniem biometrii i oceny anatomii płodu.

Szczegółowa analiza pozwala wykryć wady wrodzone, określić przybliżoną masę płodu i wiek ciążowy.

USG połówkowe odpowiada na pytanie czy dziecko rośnie harmonijnie, czy nie ma wielo- lub małowodzia, czy szyjka macicy nie rozwiera się przedwcześnie.

USG III trymestr - wykonywane 28-32 tydzień ciąży – ocenia m.in. budowę anatomiczną płodu, położenie łożyska, ilość płynu owodniowego, położenie dziecka.

Trzecie USG powinno dostarczyć informacji w jakim stanie jest dziecko i czy nie dzieje się z nim nic niepokojącego oraz czy nie ma przodującego łożyska.

Arkmedic rutynowo stosuje metody zapewnienia jakości i kontroli badań.

Jeśli chcesz znać płeć dziecka – zapytaj naszego ginekologa!

USG ciąży Warszawa - Specjaliści w ARKMEDIC

Dr n. med. Tadeusz Podsiadłowski

Grafik przyjęć:
Piątek 13:00-19:00
Ew. czwartek lub sobota 10:00-14:00

Umów się

Zobacz więcej

Dr n. med. Krzysztof Dziatosz

Grafik przyjęć:
Wtorek lub środa 15:00-20:00

Umów się

Zobacz więcej

Lek. Marta Hajbos

Grafik przyjęć:
Środa 15:00-19:00

Umów się

Zobacz więcej