Pielęgnacja rąk w czasie pandemii COVID-19

arkmedic Blog

Pandemia COVID-19 jest czasem wzmożonego rygoru sanitarnego. Częste mycie rąk, używanie środków do dezynfekcji, a także noszenie rękawiczek podczas wyjścia z domu stało się naszą codziennością.

Mydła, a przede wszystkim środki do dezynfekcji, które zawierają alkohol, osłabiają barierę skórno-naskórkową i powodują częste podrażnienie skóry. Ponadto, rękawiczki, szczególnie te lateksowe, mogą powodować alergie typu kontaktowego.

Tak więc, nasze ręce będąc narażone na powyższe czynniki drażniące i alergizujące, zaczynają nas swędzieć, stają się bolesne, są przesuszone i popękane, będąc jednocześnie podatne za rozwój wtórnych nadkażeń bakteryjnych, dlatego wymagają specjalnej, odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja i ochrona skóry rąk może pomóc nam zapobiec powstawaniu wyżej wymienionych reakcji skórnych. Wybierajmy zatem rękawiczki bezlateksowe - mogą to być z powodzeniem rękawiczki nitrylowe lub winylowe.

Do dezynfekcji starajmy się wybierać środki zawierające substancje ochronne i kojące, takie jak gliceryna, pantenol, czy aloes, a do mycia rąk używajmy hipoalergicznych syndetów (preparatów do mycia nie zawierających mydła, czyli potocznie mówiąc „mydło bez mydła”).

Po każdorazowym myciu i dezynfekcji rąk od razu należy je natłuścić preparatami barierowymi, obojętnymi i bezzapachowymi zawierającymi między innymi pantenol, niacynamid, dimetykon czy masło shea.

Krem do rąk powinien stać się podstawowym wyposażeniem naszych torebek, kieszeni czy schowków samochodowych.

Pamiętajmy, że pojawiające się dolegliwości skórne nie powinny skłaniać nas do zaprzestania stosowania odpowiednich środków ochrony przeciwwirusowej (mycie, dezynfekcja), gdyż w większości przypadków odpowiednio stosowana pielęgnacja umożliwi nam remisję zmian skórnych i zachowanie kontroli nad dalszą ich progresją

Opracowanie: lek. med. Ida Yurtsever – dermatolog / wenerolog, Centrum Medyczne Arkmedic

Zapraszamy do Arkmedic na telekonsultacje oraz konsultacje gabinetowe dorosłych i dzieci prowadzone przez specjalistę w zakresie dermatologii i wenerologii - Lek. med. Ida Yurtsever.

Lek. med. Ida Yurtsever

Grafik przyjęć:
Poniedziałek 11:00-13:00
Wtorek 16:00-19:00
Środa 11:00-14:00
Czwartek 10:00-12:00
Piątek 11:00-13:00

Konsultacja telemedyczna Skype

Zobacz więcej