Jak wybrać dobrą wodę?

admin Blog

Woda jest niezbędnym i najważniejszym składnikiem organizmu. Stanowi 60-70% masy ciała, jej ilość zależy od wieku, płci i zawartości tłuszczu.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że człowiek bez picia wody może przeżyć zaledwie kilka dni. Zdrowa osoba powinna wypijać 2,5 litra wody dziennie.

Woda pełni w organizmie różnorakie funkcję: jest niezbędna do procesów przemiany materii, uczestniczy w procesach trawienia, usuwa z organizmu produkty toksyczne i reguluje temperaturę ciała.

Niedostateczna podaż płynów lub ich nadmierna utrata może prowadzić do odwodnienia. Jest to stan zagrażający życiu. Do objaw odwodnienia organizmu zaliczamy: bóle i zawroty głowy, zaburzenia mowy, funkcji poznawczych i rytmu serca, zaparcia, suchość skóry i śluzówek, niewydolność nerek.

Czy jakość wody ma znaczenie?

Dla większości społeczeństwa woda to woda- nie zwracamy uwagi na jej skład. Sugerujemy się nazwą, kolorem butelki. Może warto sprawdzić jej zawartość, chociażby po to aby zorientować się czy różni się od kranówki? Skoro wydajemy na coś pieniądze dobrze też zadbać o jakość naszych zakupów.

Woda powinna być dla nas źródłem cennych składników tj. magnezu, potasu, wapniu. To ilość i stosunek tych składników mineralnych decyduje o jakości wody.

Uważajmy na wody smakowe!! Lepiej ich unikać ze względu na zawartość cukru, sztucznych aromatów. Litr takiego napoju może mieć nawet 200 kcal.

Jeśli masz ochotę na wodę smakową, zrób sobie ją sam. Dodaj do naturalnej wody mineralnej plasterki ulubionych owoców i kostki lodu.

Woda źródlana czy mineralna?

Podział wód butelkowych:

  • Woda źródlana – poniżej 500 mg/l składników mineralnych.
    Znikoma ilość składników mineralnych sprawia, że nie mają dużego znaczenia dla naszego organizmu. Polecana jest dzieciom do 6 miesiąca życia.
  • Woda średnio-zmineralizowana – 500-1000 mg/l składników mineralnych.
  • Woda wysoko -zmineralizowana – powyżej 1000 mg/l składników mineralnych- najzdrowsza!

Szczególnie w lecie powinniśmy dbać o to, aby pić wodę z większą zawartością składników mineralnych, ze względu na to, że tracimy je wraz z potem.

Woda ta jest polecana również dla osób uprawiających sport, kobiet w ciąży i karmiących.

Pijąc wody mineralne o wysokiej zawartości składników mineralnych nie będziemy mieli problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu pierwiastków w naszym organizmie.

Pamiętajmy aby w sklepie zwracać uwagę na etykiety, wybierajmy to co jest dla nas najlepsze.

Przygotowała mgr Ewelina Gleń
Dietetyk, Psychodietetyk – Centrum Medyczne Arkmedic