Nasz kręgosłup a praca zdalna – epidemia koronawirusa

arkmedic Blog

W trakcie epidemii koronawirusa wszyscy spędzamy bardzo dużo czasu w domu, mamy zdecydowanie zbyt mało ruchu. Przy pracy zdalnej często nasze domowe biura nie są przystosowane do kilkugodzinowej pracy przy komputerze. Dlatego szczególnie teraz musimy zadbać o nasz kręgosłup.

Brak ruchu i obecny stres może powodować różne symptomy takie jak: bóle głowy, napięcie karku, szumy uszne, zaburzenia spania, bóle kręgosłupa, zaburzenia trawienne, ogólne rozdrażnienie.

Jak sobie pomóc, gdy odczuwamy pierwsze symptomy bólowe?

Na początek warto pamiętać o przerwach, najlepiej co 2 godziny zrobić 10 minutową przerwę. Wstańmy od biurka i zacznijmy od rozruszania odcinka szyjnego.

Parę skrętów w prawą i lewą stronę głową oraz góra - dół.

Następnie zróbmy krążenia barkami do przodu i do tyłu.

Później marsz w miejscu przez 3 minuty.

Na koniec możemy zrobić skłon kręgosłupa, czyli dotykamy palcami do podłogi.

I w przeciwną stronę, kładziemy ręce na biodra i robimy wyprost kręgosłupa, patrzymy na sufit.

W obecnej sytuacji bardzo istotne są ćwiczenia oddechowe, aby uelastycznić naszą klatkę piersiową. Im lepsza będzie jej ruchomość, tym lepiej poradzimy sobie z ewentualnymi zakażeniami.

Prawidłowe oddychanie ma istotny wpływ na zdrowie - począwszy od ułatwiania koncentracji, poprzez obniżanie poziomu stresu, ciśnienia tętniczego krwi, aż po wzmacnianie odporności. Mamy dwa tory oddychania: górny (żebrowy) i dolny (przeponowy). Najczęściej oddychamy jedynie torem górnożebrowym i w ten sposób do dolnej części płuc dociera niewielka ilość tlenu. Przekłada się to na zmniejszenie wydolności płuc oraz słabsze dotlenienie organizmu.

Świadome oddychanie pomaga wyciszyć układ nerwowy co jest niezwykle istotne w obecnym czasie.

Aby sobie pomóc możemy również skorzystać z ćwiczeń medytacyjnych, które uspokoją naszą głowę i ciało. Starajmy się dbać o dietę, mamy teraz więcej czasu na zadbanie o różnorodność posiłków oraz picie wystarczającej ilości wody. Spożywajmy owoce i warzywa, dobrym wyborem będą również kiszone warzywa, które korzystnie wpływają na naszą jakże ważną mikroflorę jelitową.

Dbajmy o nasz kręgosłup, dbajmy o nasze zdrowie jak i zdrowie innych.

Opracowanie: mgr Maria Niemiec, osteopata, rehabilitantka.

Osteopata, rehabilitantka mgr Maria Niemiec.

Grafik przyjęć

Środa 13:00-20:00
Czwartek 8:00-13:00

Adres

ul. Kruczkowskiego 6, Warszawa

Telefon

605 200 091
605 200 714