Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieczywa?

admin Blog

Pieczywo stanowi podstawę naszego codziennego jadłospisu. Podstawowym składnikiem produktów zbożowych są węglowodany. Zawierają one w swoim składzie również białko roślinne, witaminy , składniki mineralne i błonnik, ale ich ilość zależy od konkretnego rodzaju pieczywa. Większość z nas staje przed codziennym dylematem jakie pieczywo wybrać, dlatego przedstawię kilka cennych wskazówek aby ułatwić ten wybór.

Produkty zbożowe powinny pokrywać 30% energii dziennej racji pokarmowej. Pieczywo powinniśmy jeść każdego dnia – 100 g dostarcza ponad 200 kcal.

W skład prawdziwego chleba wchodzi: mąka, woda, zakwas i sól. Jeśli zawiera dodatki tj. spulchniacze, wybielacze, sztuczne kwasy to znaczy, że kupujemy podróbkę. Zwracajmy więc uwagę na etykiety, nie dajmy się oszukać.

Pieczywo razowe jest bogatsze w błonnik, witaminy, składniki mineralne od pieczywa pszennego.

Mąka pszenna oczyszczona nie ma praktycznie nic cennego w swoim składzie tylko węglowodany, które napędzaj apetyt. Dlatego w diecie zdrowego człowieka powinno przeważać pieczywo razowe.
Zwracamy też uwagę na skład, ponieważ pieczywo na pozór razowe dla nas może okazać się tylko barwione karmelem. Czytajmy więc uważnie etykiety.

Kolejna ważna rzecz to struktura pieczywa. Chleb prawdziwy jest ciężki, lekko mokry w środku.

Podrobiony jest gąbczasty, łatwo się kruszy, powstają w nim dziury, kiedy smarujemy go masłem czy margaryną. Można go śmiało określić jako „ nadmuchany”. To właśnie takie pieczywo nas tuczy, bo jest bardzo szybko trawione i po zjedzeniu pojawia się glukoza we krwi, które napędza apetyt i powstaje błędne koło- jemy, ale jesteśmy głodni. Całkiem inaczej przedstawia się sytuacja z chlebem razowym, gdzie po zjedzeniu 2 kromek jesteśmy syci i taki rodzaj pieczywa nie tuczy.

Musimy liczyć się z tym, że zapewne chleb prawdziwy będzie droższy, jednak najemy się 2 kromkami takiego chleba, a 4 kromkami podrobionego, także kalkulując wyjdzie to nam na zdrowie. Czytajmy skład, kupujmy chleb żytni bo jest zdrowszy od pszennego. Nie rezygnujmy z chleba podczas kuracji odchudzających, wybierajmy tylko odpowiednią jakość i ilość.

Pamiętajmy umiar i odpowiednia wiedza, pomoże nam cieszyć się zdrowiem i energią każdego dnia.

Przygotowała mgr Ewelina Gleń
Dietetyk, Psychodietetyk – Centrum Medyczne Arkmedic