Układ immunologiczny – Nasza wewnętrzna armia!

arkmedic Blog

Na straży naszego zdrowia stoi niezwykła armia – układ immunologiczny. Zazwyczaj bezbłędnie rozpoznaje wrogów, takich jak np. bakterie, grzyby, wirusy i skutecznie z nimi walczy.

Bez układu immunologicznego organizm człowieka byłby bezbronny, nie tylko wobec niebezpiecznych drobnoustrojów, ale nawet tych potencjalnie niegroźnych.

Zabójczy mógłby okazać się zwykły katar wywołany przez rinowirusy, które są najpowszechniejszym wirusowym czynnikiem zakaźnym u ludzi odpowiedzialnym za prawie 50% przypadków przeziębień.

Jednak czasem ten sprawnie działający system zawodzi. I zamiast chronić organizm, atakuje go, wywołując choroby.

Antygen - Nasz napastnik!

Układ immunologiczny zapewnia organizmowi obronę przed patogenami, które organizm rozpoznaje jako obce. Wytacza przeciwko nim broń w postaci odpowiedzi komórkowe, gdzie tzw. limfocyty T lokalnie biorą udział w likwidacji komórek niosących antygen a także w postaci odpowiedzi humoralnej, w której bronią nas przeciwciała, a te z kolei mają możliwość rażenia swoją bronią na odległość. Celem tych skomplikowanych reakcji jest zniszczenie intruza.

Najczęstszymi czynnikami obcymi są: bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, pasożyty, a także substancje nieożywione tj.: białka, wielocukry, lipidy, toksyny. W miejscu rozpoznania wroga powstaje reakcja zapalna, a potencjalne zagrożenie zniszczone.

Następuje powrót do zdrowia!

Styl życia

Troska o zdrowy tryb życia wspomaga leczenie, może łagodzić przebieg choroby i zmniejszać ryzyko jej kolejnych rzutów. Również odpowiednie do zaleceń stosowanie promieniowania UV (zakazane w toczniu, wskazane w łuszczycy) odgrywa ważną rolę w odpowiedzi na atak antygenu.

Pamiętajmy o unikaniu zakażeń i właściwej higienie rąk. Znaczenie ma przede wszystkim właściwa dieta oraz aktywność fizyczna. Starajmy się także unikać stresu, zwłaszcza tego nagłego. Słuchajmy naszego lekarza - regularny tryb życia, a także zaprzestanie palenia papierosów to podstawy zdrowego stylu życia.

Terapia psychologiczna

Pozwala pacjentowi oraz jego bliskim pogodzić się z chorobą i zaakceptować potrzebę przewlekłego leczenia. Warto więc zapytać o poradę psychologa.

Leczenie operacyjne

Zwykle stosuje się wtedy, gdy farmakoterapia nie skutkuje, a interwencja chirurgiczna daje szansę na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Taką decyzję należy podjąć w porozumieniu z lekarzem specjalistą.

Opracowanie: mgr farmacji Anna Dąbrowska Arkmedic

Zapraszam na Teleporady farmaceutyczne, których udzielamy w językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

Grafik Teleporad w Arkmedic

Wtorek godz: 18:00-19:00
Niedziela godz: 18:00-19:00

Telefony

+48 605 200 091
+48 605 200 714