Lek. Marta Hajbos – Ginekolog położnik, diagnosta USG dołączyła do zespołu specjalistów Arkmedic

marcin Aktualności

Bardzo miło nam poinformować Państwa, iż do zespołu specjalistów Centrum Medycznego Arkmedic dołączyła lek. Marta Hajbos - Ginekolog położnik, diagnosta USG. Pani Marta jest absolwentką I Wydziału Lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie odbywa specjalizację w ramach rezydentury w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej w Szpitalu Klinicznym WUM im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Lek. Marta Hajbos konsultacje dorosłe pacjentki w języku polskim oraz angielskim. Zapraszamy do zapoznania się z zakresem udzielanych świadczeń oraz leczonych chorób i umawiania wizyt.

Do naszego zespołu dołączyła lek. Irena Kapica – Neurolog, Pediatra, Neurolog dziecięca.

marcin Aktualności

Z satysfakcją informujemy, iż do zespołu Centrum Medycznego Arkmedic dołączyła lek. Irena Kapica specjalizująca się w neurologii, pediatrii oraz neurologii dziecięcej. Pani Irena posiada wieloletnie doświadczenie szpitalne i ambulatoryjne oraz systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach specjalizacyjnych. Lek. Irena Kapica jest wieloletnim pracownikiem Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM ul. Banacha 1a Warszawa; Kliniki Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie; Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Urolog, operujący dr n. med. Łukasz Białek dołączył do zespołu specjalistów Centrum Medycznego Arkmedic

marcin Aktualności

Miło nam poinformować Państwa, że do zespołu specjalistów Centrum Medycznego Arkmedic dołączył dr n. med. Łukasz Białek - urolog, operujący. Pan Łukasz jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a od 2019 roku odbywa szkolenie specjalizacyjne z urologii w Klinice Urologii CMKP, w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. W 2022 roku Łukasz Białek obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na temat nowoczesnej nieinwazyjnej diagnostyki nowotworów układu moczowego. W 2023 roku nasz nowy Specjalista został członkiem grupy eksperckiej ds. urologii rekonstrukcyjnej i urazowej Young Academic Urologists działającej przy Europejskim Towarzystwie Urologicznym.

Lek. Szymon Lachowski – Ortopeda i traumatolog narządu ruchu (3 rok rezydentury) dołączył do zespołu Arkmedic

marcin Aktualności

Z satysfakcją informujemy, iż do zespołu Centrum Medycznego Arkmedic dołączył lek. Szymon Lachowski. Pan Szymon jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i jako lekarz - rezydent jest w trakcie specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu (obecnie III rok rezydentury). Pracuje i operuje w Centrum Medycznym Gamma. W swojej karierze zawodowej pracowałem również w Klinice Chirurgii Urazowej prof. Pomianowskiego w SPSK im. prof. A. Grucy w Otwocku. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z urazami w sporcie i medycyną sportową. Na co dzień opiekuje się sportowcami, również na zgrupowaniach piłkarskich PZPN.

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna kobiet?

marcin Blog

Rehabilitacja uroginekologiczna zajmuje się terapią dysfunkcji w obrębie miednicy mniejszej. Narządy miednicy jak cewka moczowa, pęcherz moczowy, pochwa, macica z jajnikami, odbyt z odbytnicą są stabilnie utrzymywane dzięki więzadłom, mięśniom dna miednicy oraz powięziom, na których narządy te spoczywają niczym na hamaku. Uroginekologia patrzy na ten kompleks narządów oraz mięśni w całości.

Rysunek powyżej przedstawia mięśnie dna miednicy (m. dźwigacz odbytu, m. guziczny, m. gruszkowaty, m. zasłaniacz wewnętrzny). Jest to duży kompleks mięśniowo- powięziowy, który ma ciężkie zadanie podtrzymywania narządów moczowo- płciowych, ale także leżących na nich jelit oraz narządów jamy brzusznej.

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyka oraz terapią manualną struktur w obrębie miednicy mniejszej. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się:

  • nietrzymanie moczu,
  • pęcherz nadreaktywny,
  • obniżenie narządów miednicy mniejszej,
  • bolesne współżycie seksualne,
  • bolesne menstruacje,
  • przewlekły ból w okolicy miednicy,
  • endometrioza.

Rehabilitacja uroginekologiczna powinna być nieodłącznym elementem po zabiegach w obrębie miednicy, wykonywanych przez pochwowo czy laparoskopowo w celu zapobiegania zrostów po operacji, czy jak najdłuższym utrzymaniu efektu operacji. Przed planowanym zabiegiem także zalecam wizytę, aby fizjoterapeuta mógł pokazać ćwiczenia, które powinny być wdrążone jak najszybciej po operacji.

Ciąża oraz poród predysponuje do osłabienia/nadmiernego rozciągnięcia mięśni dna miednicy, które z czasem może nie spełniać swojej funkcji jakim jest podtrzymywanie narządów. Polecam więc każdej kobiecie profilaktyczne badanie uroginekologiczne po okresie połogu. Należy tu także wspomnieć że każda blizna na ciele powinna być poddana mobilizacji, aby skóra w tym miejscu była podobnie przesuwalna jak w innych partiach ciała, także ta po cesarskim cięciu czy episiotomii (nacięciu krocza).

W dnie miednicy można znaleźć wiele mięśni, więzadeł oraz powięzi, które podczas zwiększonego napięcia lub osłabienia może dawać bóle rzutowane, promienujące do innych partii ciała, jak np. stawów biodrowych, odcinka lędźwiowo- krzyżowego kręgosłupa czy kończyn dolnych.

Powyżej przedstawiam zdjęcie zależności przepony, mięśni dolnego odcinka kręgosłupa, mięśni brzucha oraz dna miednicy. Jeżeli w tych mięśniach dochodzi do dysbalansu, gdzie część z nich jest napięta, a inna osłabiona może wystąpić ból części lędźwiowo- krzyżowej kręgosłupa. Jeżeli więc mimo rehabilitacji ból w tej części nie znika, lub powraca należy zbadać dno miednicy, które może powodować destabilizację wyżej przedstawionego kompleksu.

Rehabilitacja uroginekologiczna jest szerokim zagadnieniem, wpływ na ból w obrębie miednicy mniejszej mają nie tylko najbliżej położone narządy, lecz także inne zaburzenia w układzie ruchu, należy więc patrzeć na pacjenta holistycznie .

Opracowała: mgr Agata Kiryluk-Gibuła Fizjoterapeutka, terapeutka uroginekologiczna.

Mgr Agata Kiryluk-Gibuła – Fizjoterapeutka, terapeutka uroginekologiczna, dołączyła do zespoły Centrum Medycznego Arkmedic

marcin Aktualności

Do zespołu specjalistów Centrum Medycznego Arkmedic dołączyła Mgr Agata Kiryluk-Gibuła - Fizjoterapeutka, terapeutka uroginekologiczna. Pani Agata jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz certyfikowaną terapeutką uroginekologiczną, z ponad 10 letnim doświadczeniem. Mgr Agata Kiryluk-Gibuła przyjmuje pacjentów od 12 roku życia, pracuje głównie z pacjentami ortopedycznymi w okresie ostrym choroby lub przewlekłym, a także z kobietami doświadczającymi problem z dnem miednicy.

Arkmedic Centrum Medyczne dołączyło do programu Karta Warszawiaka

marcin Aktualności

Arkmedic Centrum Medyczne jest partnerem programu Karta warszawiaka, który realizuje miasto stołeczne Warszawa.

Wszystkie rodzaje Karty: Karta warszawianki, Karta warszawiaka oraz Karta młodej warszawianki i Karta młodego warszawiaka uprawniają do Ulgi w wysokości 5% w Arkmedic Centrum Medycznym.

Rabat 5 % na wszystkie usługi. Szczegóły dotyczące specjalistów honorujących Kartę warszawianki/ka dostępne są w Arkmedic Centrum Medycznym.

Więcej informacji znajdą Państwo na www.arkmedic.pl

Więcej informacji o Karcie na stronie Urzędu m.st. Warszawy www.karta.um.warszawa.pl

Do grona specjalistów Arkmedic dołączyła dr n. med. Edyta Szymańska

marcin Aktualności

Miło nam poinformować, iż do naszego zespołu dołączyła dr n.med. Edyta Szymańska - gastroenterolog dziecięca, pediatra, seksuolog kliniczna. Pani Edyta jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, posiada wieloletnie doświadczenie pracy w szpitalu klinicznym, poradni dziecka zdrowego i chorego oraz ostrych dyżurach pediatrycznych, staż kliniczny w Poradni Seksuologicznej Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.

Dr n.med. Edyta Szymańska konsultuje pacjentów w języku polskim, angielskim, francuskim i włoskim (podstawy). Zapraszamy do umawiania wizyt.

Specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii – lek. Mateusz Kasprowicz dołączył do zespołu Arkmedic

marcin Aktualności

Bardzo miło nam poinformować, że do zespołu Specjalistów Centrum Medycznego Arkmedic dołączył lek. Mateusz Kasprowicz - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii. Pan Mateusz zajmuje się leczeniem cukrzycy, insulinooporności oraz stanów przed cukrzycowych, konsultuje pacjentów dorosłych. Jest absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizacje z chorób wewnętrznych ukończył w Klinice Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii UCK WUM. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji z diabetologii w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.

Radiolog – Dr n. med. Ewa Nawrocka-Laskus w zespole Arkmedic

marcin Aktualności

Do zespołu specjalistów Centrum Medycznego Arkmedic dołączyła dr n. med. Ewa Nawrocka-Laskus - Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej od 1999r. Pani doktor jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ukończyła studia doktoranckie na tym samym uniwersytecie. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w 1998r. Badania USG, które wykonuje dr n. med. Ewa Nawrocka-Laskus to: USG jamy brzusznej, USG piersi, USG tarczycy, USG ślinianek, USG tkanek miękkich, USG układu moczowego, USG węzłów chłonnych, USG tkanek miękkich, USG jamy opłucnej.