Cukrzyca typu 2 – Objawy, przebieg, na co powinniście uważać.

arkmedic Blog

Jest to choroba związana z zaburzeniem metabolizmu, który zapewnia naszemu organizmowi potrzebną do życia energię. Nieprawidłowy metabolizm, to nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu, co wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi.

W przypadku Cukrzycy typu 2 oprócz przyczyn genetycznych do rozwoju przyczynia się niewłaściwa dieta i ogólnie nieprawidłowy styl życia.

Jak przebiega choroba? Jakie są objawy?

Charakterystycznym objawem cukrzycy jest hiperglikemia, czyli wzrost stężenia glukozy we krwi, który z kolei objawia się wzmożonym pragnieniem, wielomoczem, a co za tym idzie, pojawiają się również cechy odwodnienia np.: osłabienie, utrata elastyczności skóry, zmiany ropne na skórze, suchość skóry i błon śluzowych, senność, swędzenie skóry różnie zlokalizowane, kwasica czy śpiączka ketonowa.

Miejmy jednak na uwadze, że często, początkowo choroba przebiega bezobjawowo, dochodzi do zaniku wydzielania insuliny, niezauważalnie przechodząc w fazę przewlekłą, gdzie rozwija się stan przedcukrzycowy a w końcu cukrzyca objawowa.

Badanie poziomu glukozy we krwi - co to oznacza?

Już podstawowe badanie glukozy we krwi za pomocą glukometru, sprawdzane nawet w warunkach domowych na czczo, pokaże czy jesteśmy chorzy na cukrzycę.

Zgodnie z wytycznymi 2019, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prawidłowe stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, które oznacza się na czczo, wynosi maksymalnie 99 mg/dl.

Wynik w granicach 100-125 mg/dl ( 5,6-6,9 mmol/l), glukozy badanej na czczo glukometrem, oznacza, że nasza glikemia jest nieprawidłowa i znajdujemy się w stanie przedcukrzycowym.

Jeżeli poziom glukozy będzie wynosił 126 mg/dl lub więcej (≥ 7,0 mmol/l), należy badanie wykonać powtórnie na czczo, następnego dnia.

2-krotnie potwierdzony tak wysoki poziom glukozy, oznacza rozwiniętą chorobę.

Poziom glukozy we krwi możemy sprawdzić nie tylko na czczo, ale także o każdej porze w ciągu dnia. Jest to tzw. przygodna glikemia i w przypadku cukrzycy jawnej wynosi 200 mg/dl lub więcej (≥ 11,0 mmol/l). Następnym krokiem diagnostycznym jest jednak zawsze 2-krotne oznaczenie poziomu glukozy na czczo.

Pamiętajmy!

Przewlekle podwyższony poziom glukozy we krwi zaburza czynność wielu narządów, uszkadzając przede wszystkim nerki, oczy, serce, włókna nerwowe i naczynia krwionośne, zwłaszcza te najmniejsze, włośniczkowe.

Rozpoznanie cukrzycy jest wskazaniem do leczenia wielokierunkowego i zapobiegania późnym powikłaniom do których należy cukrzycowa choroba oczu- retinopatia, cukrzycowa choroba nerek - nefropatia, zespół stopy cukrzycowej.

Opracowała: mgr Małgorzata Durka, Arkmedic.